Ceny, peníze

Ve Španělsku se stejně jako ve většině zemí  v Evropské unii platí eurem, a to od roku 2002. Možná vás příjemně překvapí, že Španělsko jako takové patří mezi nejlevnější země západní Evropy. Ceny potravin jsou srovnatelné s cenami u nás. Hlouběji do kapsy budete muset sáhnout právě v turisticky oblíbených letoviscích, jimž Ibiza bezpochyby je.


Není špatné si připlatit v hotelech all inclusive už doma, jelikož ceny některých potravin jsou přemrštěné. Pokud se budete spoléhat na vlastní peníze, pak se musíte smířit s tím, že zaplatíte za pečivo od 0,5 Euro, ovoce a zeleninu 1 Euro za kilogram. A co takové španělské víno? Za láhev dáte minimálně 2 Eura. Podobné ceny naleznete i u piva. Když si budete chtít dát nějakou dobrou večeři a nebo oběd v restauraci, zaplatíte od 10 do 20 Euro. Pokud se budete chtít zchladit zmrzlinou, bude vás stát 2 Euro. Pro jistotu uvedeme několik orientačních cen:


těstoviny 0,5 kg - od 0,7 eura
uzeniny 10 dkg - od 1,5 eura
kopeček zmrzliny - od 1 eura
rychlé občerstvení - od 4 eur
chléb - od 0,65 eura
mléko 1l - 0,7 eura
balená voda - 0,5 eura
víno 1l - od 1 eura
pivo 1l - od 1 eura


Běžné výdaje si raději zaplaťte v hotovosti, i když bankomaty najdete v každém větším městě či hotelu. Platit kreditní kartou (VISA, Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club) je běžné v obchodních domech, dražších restauracích nebo hotelech.
Pokud budeme mluvit přímo o cenách na Ibize, je nutno podotknout, že je zde zhruba dvojnásobně draze oproti takové Mallorce. Pokud budete nakupovat potraviny, tak jedině ve větším supermarketu. Naopak překvapení budete z cen pohonných hmot, jelikož ty jsou zde osvobozeny od daní, jsou tedy levnější. Stejně tak ceny veřejné dopravy rozhodně nepatří k nejlepším. Pokud se budete chtít bavit v některém z vyhlášených místních discoklubů, neměli byste mít hluboko do kapsy, jelikož zdejší ceny vám minimálně mohou vyrazit dech. 


Co se týká prodejních dob na Ibize, tak obchody mají pevně stanovené otevírací doby. Jsou tedy otevřeny od 9 do 13 a od 16 do 19 hodin (v sezóně i mnohem déle). Mezi typické dárky, které si můžete na Ibize koupit, patří zejména různé druhy keramiky (postavičky v místních krojích, ručně malované talíře a další keramické výrobky).


Mnozí sáhnou také po proutěném zboží a po místních likérech (Hierbas Ibicencas, Frígola, Palo). Určitě navštivte také proslulé hippie trhy v Es Caná nebo Sant Carles.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist