Obyvatelstvo

Budeme-li brát v potaz správní hledisko, pak Ibiza patří do autonomního společenství s názvem Baleárské ostrovy. Dříve spolu s ostrovem Formentera tvořila jednu oblast s názvem Ibiza a Formentera. Od roku 2007 tvoří Ibiza samostatnou oblast. Ostrov má 106 220 obyvatel (údaj pochází z roku 2005). Hustota obyvatel je 186 obyvatel/km2. Zhruba desetinu ze všech obyvatel Ibizy tvoří cizinci. Hlavním městem ostrova je Eivissa. Tato místní metropole je, co se rozlohy týče, největší na ostrově. Žije v něm asi 40 000 obyvatel. Z dalších velkých měst jmenujme například Sant Joan de Labritja, Sant Antoni de Portmany, Sant Josep de sa Talaia nebo Santa Eulària des Riu.


Místní obyvatelé jsou převážně katalánské národnosti. Dorozumívají se nářečím ibicenco, které je velmi blízké katalánštině. Domluvíte se zde bez velkých problémů španělštinou. Nicméně zaměstnanci služeb v této oblasti většinou ovládají i jiné světové jazyky. Komunikovat tedy lze také pomocí angličtiny, francouzštiny a nebo němčiny. Pro lepší porozumění se však můžete naučit alespoň několik slov, určitě vám pomůžou a u místních si trochu šplhnete. Ze základních španělských slovíček připomínáme alespoň bon día (dobrý den), adéu (nashledanou), gracias (děkuji).


Všechny oficiální názvy obcí, směrovky u silnic a veškeré nápisy jsou v katalánské verzi. Tento fakt je podložen zákonem 1/1998. Obživa místních obyvatel byla až do přílivu turistů závislá pouze na zemědělství a těžbě soli. Zemědělství bylo dodnes velmi omezeno, nicméně těžba soli zůstala nedílnou součástí ekonomického systému Ibizy. 


Co se týká zvyků, většině našinců není známý denní režim Španělů. Den samotný ve Španělsku začíná o dost pomaleji než v Česku. Obchody a některé další instituce občanské vybavenosti se otevírají až okolo 10. hodiny ranní. Oběd, tedy hlavní jídlo celého dne, probíhá mezi 14 a 16 hodinou. Je to takzvaný čas siesty. Otevřené obchody v této době téměř nenajdete. Otevírají se až okolo 17 hodiny  a zavírají ve 21 hodin. Okolo této hodiny pomalu, ale jistě, začíná večerní program. Spát chodí místní velmi pozdě. Typickým španělským zvykem je zdravení. Zdraví se všichni (i úplně neznámí lidé) a všude, třeba i ve výtahu. Seznámení probíhá stiskem ruky. Místní jsou přátelští a rádi si povídají.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist