Praktické informace

První důležité upozornění se týká veškerých cenností. Všechny tyto předměty, ať už jsou to doklady, letenky, kreditní karty, šeky, peníze a šperky důrazně doporučujeme uložit v trezoru, jenž je součástí každého hotelu. Pokud jdete na pláž a nebo i někam na výlet, vezměte si s sebou pouze tolik hotovosti, kolik můžete potřebovat. Pozor na peníze je třeba si dát zejména na tržištích, kde jsou většinou spousty lidí, čehož mohou využít kapsáři. Když necháte někde tašku či peněženku opuštěnou na sedadle autobusu nebo na nějakém veřejném místě, nemůžete se pak divit, jestliže o ni přijdete.


Dodržujte pitný režim. Vodu z kohoutku lze pít pouze v kvalitních hotelech. V jiných kohoutcích může být voda užitková, která se na Ibize a Formenteře získává odsolováním mořské vody. Doporučujeme zakoupit balenou pitnou vodu.


 Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, zvláště na počátku dovolené si přes poledne najděte místo ve stínu.


 Střevní potíže mohou souviset se změnou klimatu nebo s kombinací studené vody a horkého slunce. Z některých jídel může být Středoevropanovi také nevolno, španělská kuchyně nemusí sednout každému. Když budete na pláži, je třeba si dát pozor na některé předměty (chaluhy, jiné přírodní naplaveniny a nebo odpadky), které se zde povalují. Tyto naplaveniny se zde dostanou vlivem mořských proudů a povětrnostních podmínek. Čistota moří a pláží je celosvětovým ekologickým problémem. Na ostrovech Ibiza a Formentura nalezneme vzácný druh chaluh "Posidonia oceánica". Tyto chaluhy, jejichž výskyt je zde téměř jedinečný, v moři mírní velké vlnobití. Další jejich účinky jsou ty, že na plážích zadržují písek a podílejí se na tvorbě písečných dun. Téměř se neodklízí, jelikož by mohla být narušena rovnováha v přírodě. Dále je třeba si dát pozor na rozličné mořské živočichy. Setkání s těmito živočichy nemusí být vždycky zrovna příjemná.  Ve Středozemním moři nalezneme například  medúzu nebo měchýřovku portugalskou. Ta může způsobit velmi nepříjemné popáleniny. Příznakem těchto popálenin je palčivá bolest, zčervenání kůže a potíže s dýcháním.


 Toto zranění ošetříme tak, že vše, co se přilepí na kůži, odstraníme hrstí mokrého písku, přičemž postižených míst bychom se vůbec neměli dotýkat rukou. Pakliže vás popálí tento živočich na více částech těla, neváhejte a vyhledejte pomoc lékaře.


 Pokud se budete koupat poblíž skal, můžete se setkat s mořskými ježky. Ideální je vzít si boty do vody.

Pokud nemáte rádi hluk, ubytujte se v hotelech mimo turistická centra. Právě v těchto centrech se slaví a užívá noční život až do ranních hodin. Mezi rušnější místa patří Platja d'en Bossa, Figueretes a San Antonio, mezi klidnější oblasti se řadí Talamanca, Es Caná, Port des Torrent, Cala Tarida, Cala Vadella, San Miguel a Portinatx.


 Aby muži nezpůsobili nějaké nepříjemnosti, je pro ně společenskou nutností oblékat si v hotelích ve večerních hodinách dlouhé kalhoty.


 Pokud platíte v restauraci, tak výše spropitného v restauracích se nejčastěji uvádí od 5 do 10%.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist