Vízum, vstupní formality

Co se cestovních dokladů týče, tak v souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie má každý státní příslušník právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států EU. Vstup a pobyt na území Španělska je umožněn bez zvláštních omezení po předložení platného cestovního pasu a nebo občanského průkazu (občanský průkaz ČR, který byl vydán  po roce 1993, tzn. typ identifikační karty). Pakliže bude nějak porušen veřejný pořádek, bezpečnost či práva nebo zdraví jiných osob, může hostitelský stát jednat jinak.


Doklad byste měli předložit buďto v letadle, nebo v některém hraničním místě, přístavu apod. Když cestujete v autě a nebo ve vlaku, jste vyzváni k legitimaci na prahu Schengenského prostoru (jinak byste kontrolováni být neměli) Vězte také, že není nikým vyžadováno razítko s datem vstupu do Schengenského prostoru. Nikdo po vás také nechce prokázání účelu pobytu ani zpáteční jízdenky nebo určitou výše finančních prostředků. Ti, kteří cestují autem, pochopitelně potřebují řídičský průkaz a zelenou kartu.


Víza tedy nejsou nutná, pobyt českých turistů jako občanů členské země EU ve Španělsku probíhá bez nutnosti vystavení cestovních víz. Ti z vás, kteří přijeli na dovolenou, mohou na území Španělska pobývat neomezeně. Nicméně, jestliže jedete do Španělska za prací, musíte v rámci dvouletého přechodného období zažádat o pracovní povolení a pracovní vízum na velvyslanectví Španělska v Praze. K tomu, abyste tyto náležitosti získali, potřebujete souhlas se zaměstnáním českého pracovníka na INEM (Instituto Nacional de Empleo) a poté, podle sídla firmy, zažádat o pracovní povolení na příslušné Delegación de Gobierno (formuláře jsou dostupné na webu MV Španělska: www.mir.es, odkaz extranjeros). Důležité je také vědět, že pokud se ekonomicky neaktivní občan členské země stane přítěží sociálního systému navštíveného státu, může být ze země vyhoštěn.


Jinak je nelegální práce ve Španělsku přísně sankcionována. Hrozí zejména vysoké pokuty. Další informace je pro ty, kteří si chtějí z dovolené něco dovézt. Celní kontroly jsou v rámci Evropské unie zrušeny. Neexistuje žádný limit, který by byl posuzován jako vlastní potřeba a podobně. Bezcelně lze například přivézt - 800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, nebo 10 litrů tvrdého alkoholu, 90 litrů vína a fermentovaných produktů a 110 litrů piva. Dovoz a vývoz veškeré hotovosti je ale limitován. Limit činí jeden milion španělských peset.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist